niedziela, 30 marca 2014

O MIG-u który pilnował hotelu robotniczego

Przez kilkanaście lat  na wysokim cokole, dzielny MiG -15 wypełniał swoją służbę na skwerze przed hotelem robotniczym.   Znikł niestety jeszcze w czasach PRL-u, lecz jego brata możemy po dziś dzień podziwiać w Czerwionce - Leszczynach. 


Te cudowne zdjęcie zostało znalezione nk.pl, po uprzednim znalezieniu linka na forum wirtualnyknurow.pl. Właściciela z całej mocy przepraszam za kopiowanie bez zgody, jednakże uważam że jestem rozgrzeszony z powodu ogromnej wartości tej fotografii.  Źródło: nk.pl W zimnowojennych latach 60 - tych, takowe monumenty należały do codzienności. Zazwyczaj jednak były to spowszechniałe czołgi. Rodzące się osiedle robotnicze należało uhonorować czymś szczególnym. Nas  oraz sąsiadów z Leszczyn obdarowano kadłubem samolotu MiG-15. Może ktoś z Państwa wie, dlaczego w latach osiemdziesiątych nagle pozbawiono nas tego pięknego monumentu? Właściciela zdjęcia przepraszam, nie zdołałem dotrzeć, by zapytać o zgodę. 

3 komentarze:

 1. To nie jedyny lotniczy akcent w Szczygłowicach. Pod koniec wojny funkcjonowało tu radzieckie lotnisko polowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. A MIG zardzewiał (może coś tam w postumencie też się zawaliło). Ogólnie po prostu zagrażał bezpieczeństwu, szczególnie bawiącym się w nim dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie był to Mig lecz Jak-15 lub Jak-17

   Usuń

Drogi Internauto! Pamiętaj że nie jesteś w sieci anonimowy. Proszę więc o przestrzeganie prawa i zasad dobrego wychowania. Komentarze są weryfikowane przed publikacją. Proszę o wyrozumiałość, jeśli komentarz będzie czekał kilka miesięcy, gdyż często wyjeżdżam na długo.