sobota, 17 października 2015

Rzeczka za wieżowcami, resztki basenu

(Szanowni Państwo! W przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy nie pojawi się tu żaden wpis. W związku z tym, zapraszam Państwa do umieszczania swoich wspomnień w komentarzach, które prędzej czy póżniej po zweryfikowaniu opublikuję.) 


Gdy przed kilkoma dniami redagowałem poprzedni artykuł bazujący na dostępnych mapach, czułem wielki niedosyt z powodu braku zdjęć bardzo istotnego, dawnego elementu krajobrazu Szczygłowic. Tym elementem była rzeczka  biegnąca wzdłuż wieżowców. Dziś dzielę się z Pańswem cudownym znaleziskiem w postaci mapy satelitarnej z 1996 roku. Materiał ten doskonale przedstawia wiecznie zielony za sprawą rzęsy potok, który przez lata był obok Zalanego ulubionym miejscem wędkarzy. Podobnie jak w przypadku poprzedniego artykułu, zwracam uwagę na to, że mapa się przesuwa, toteż możemy odnaleźć wiele innych nostalgicznych ciekawostek. Uwaga! Osoby korzystające z dodatków blokujących reklamy, mogą mieć problem z wyświetlaniem mapy. Jak się domyślam, mapa nie wyświetli się również na urządzeniach mobilnych. Ale to nie mój problem. Od przeglądania internetu jest komputer, a telefon do dzwonienia. 

Satelitarna mapa Szczygłowic z 1996 roku
Dane z portalu www.orsip.pl Województwa Śląskiego

Tytułowy obiekt tak naprawdę nazywał się potokiem Wilcza. Dla mieszkańców Szczygłowic była to po prostu "rzeczka", która ze względu na brak patriarchatu związku wędkarskiego, stanowiła jedno z ulubionych miejsc wędkowania. Akwen ten zasobny był w małe rybki, często łapane w celu użycia ich jako żywej przynęty na Zalanym. Obecnie istniejący w tym miejscu betonowy rów, jest krótszy niż poprzedniczka. Rzeczka bowiem kończyła się kilkadziesiąt metrów dalej za domem działkowca, w miejscu równoległym do znajdującego się bliżej wieżowców brodzika. Obok stał budynek pompy, którego przeznaczenia nie jestem pewien. Być może był to element infrastruktury basenowej, aczkolwiek wątpię by woda ta nadawała się do kąpieli.  Nie mniej jednak, potok płynął dalej w stronę hałdy już pod ziemią.  Jak już pisałem w poprzednim artykule, rzeczka miała pierwotnie swe ujście aż w Bierawce. Innym ciekawym obiektem z nią związanym, był długi metalowy mostek umieszczony na wysokości 5 wieżowca. Mostek, który rozkosznie dudnił podczas przechodzenia działkowców. 


Zaprezentowana mapa obrazuje Szczygłowice w przełomowym okresie dużych zmian. W 1996 duży basen był już zdemolowany, choć znajdujący się obok brodzik funkcjonował trochę dłużej. Idąc dalej, widać jeszcze PGR ( nie mam pojęcia jak się to nazywało w 1996 roku)i szklarnie doń należące. Cieszy oko uprawione jeszcze pole za parkiem, które obecnie zamieniło się w las. Idąc w stronę Krzyżówki, widać jeszcze ogromny staw w miejscu Czerwonego Osiedla. Dziś nie ma po nim śladu. Jedyne co się rozwinęło, to cmentarz, bowiem wielu z tych, którzy w 1996 hasali sobie wśród nas po Szczygłowicach, dziś są całkowicie przetrawieni przez matkę ziemię. 

Statystyki jasną wskazują, że strona ma stałych czytelników. Zachęcam Państwa do nadsyłania swoich materiałów. W ciągu najbliższych kilku, a być może nawet kilkunastu miesięcy nie pojawi się tu nic nowego ( dotyczy to też komentarzy oczekujących na moderację). Mam nadzieję, że w tym czasie ktoś z Państwa skusi się i nadeśle swój artykuł, wspomnienie, zdjęcie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Internauto! Pamiętaj że nie jesteś w sieci anonimowy. Proszę więc o przestrzeganie prawa i zasad dobrego wychowania. Komentarze są weryfikowane przed publikacją. Proszę o wyrozumiałość, jeśli komentarz będzie czekał kilka miesięcy, gdyż często wyjeżdżam na długo.